zeytin yağYemeklerde kullanıldığında ayrı bir lezzet ve damak tadı katan zeytinyağının Kuran-ı Kerim’de ismi sıkça zikredilir. İnsan vücudu için ciddi anlamda şifa kaynağı olabilecek özellikler taşıması nedeniyle geniş oranda kullanılan ve yemeklere katılan bir yağ türüdür. Çeşit olarak doğal yapısı bozulmadan işlem uygulananları her zaman için daha sağlıklı ve daha faydalı olmaktadır. Genel anlamda güzel özellikleriyle yüzyıllardır sofralarda, bitkisel ilaçlar içerisindeki yerini almayı başarmış olan zeytinyağı mideden tutun da bağırsaklara kadar ciddi faydalar sağlayabilmekte.

Cilt kuruluğu, saç dökülmesi, safra taşı, böbrek taşı, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, mide problemleri gibi pek çok rahatsızlık üzerinde oldukça güzel etkileri bulunan yağın Mitolojik çağlardan bu yana şifasına inanıldığı ve bu anlamda kullanıldığı bilinmekte.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytin meyvesi yaprağından, yağına kadar insanı hayrete düşüren pek çok özellik bulunmaktadır.  Gerek yemeklerde gerekse; içerek tüketmenin içerdiği A,D,E,K vitaminleriyle yaşlanmayı geciktirdiği belirtilir.

Cilde sürülerek kullanıldığında; cilde parlaklık ve nem kazandıran zeytinyağının saçlar için de faydası oldukça yüksektir. Kırılan, dökülen, matlaşmış saçlar üzerinde inanılmaz etkisi bulunan yağ türünü haricen kullandığınızda, bu tür sorunların tamamından da kurtulmuş olacaksınız. Genel anlamda şifa olabilecek özellikleriyle yüzyıllardır bu anlamda kullanılan yağ türü olması nedeniyle düzenli bir şekilde tüketmenizi öneririz.

Yemeklerde kullanmak hoşunuza gitmiyorsa; günlük harici olarak içebilirsiniz. İçerek tüketme durumu da bazıları için sorun olabilmektedir. Tek başına içemiyorsanız; birkaç damla limon ile tadını değiştirip, daha güzel bir tada ulaştırmanız mümkün.

Çekirdeği De Yağ Oluyor?

Yaprağından meyvesine ve çekirdeğine kadar her anlamda değerlendirdiğimiz zeytin meyvelerinin çekirdekleri dahi değerlendirilmeye çalışılıyor. Her bakımdan şifa elde edebilmek adına düzenli bir tüketim göstermeli, bu noktada istikrarı sağlamalısınız.