Yandex, Bulut Servisi Yandex.Disk’i Türkiye’de Hizmete Açtı

Son günlerde Yandex Türkiye tarafından yayınlanan ‘Bir Cisim Yaklaşıyor‘ isimli video ile karşılaştıysanız, şirketin Türk kullanıcılara sunmayı planladığı yeni bir servisinin olduğunu biliyorsunuzdur. Geçtiğimiz hafta yayınlanan videonun hangi servisten bahsettiği bugün belli oldu. Tahmin edildiği üzere Yandex, daha önce globalde Rusça ve İngilizce dil desteği ile sunduğu bulut servisi Yandex.Disk’i Türkiye’de kullanıma açtı.

Yandex.Disk kullanıcılara, 10 GB kapasitelik ücretsiz bir alan sunuyor. Servise üye olanlar Yandex.Disk’e yükledikleri belgelere, fotoğraflara, filmlere veya müzik parçalarına internet erişimi olan herhangi bir cihazdan, diledikleri an ulaşabiliyor; dosyalarını, e-posta veya tüm popüler sosyal ağlar üzerinden çevreleriyle paylaşabiliyor.

[468×15]

 

Yandex.Mail’e entegre edilmiş olan Yandex.Disk’te, kullanıcıların yükledikleri dosyaların yanı sıra e-posta ileti eklerinin saklanması için de özel bir alan bulunuyor. Bu alan, Disk’in 10 GB’lik kapasitesini etkilemiyor.

Web arayüzü, Windows ve MacOS masaüstü uygulamaları aracılığıyla kullanılabilen Yandex.Disk, ayrıca iOS ve Android platformları için geliştirilen Yandex.Mail mobil sürümüne de entegre bir şekilde çalışıyor.