korler_dernegi_07.jpgYakın görme tedavisi sorunu yaşayanlara uygulanan ve yakın görüşün tamamen düzeltilmesini sağlayan yönteme supracor adı verilir. Bu işlemde gözün dış yüzeyine excimer laser uygulanır ve kornea nazik bir şekilde yeniden şekillendirilir. Bu uygulama, hem yakın görüşün düzeltilmesinde etkilidir, hem de diğer uygulamalara göre fazlasıyla güvenlidir. Ayrıca önceden lasik geçiren hastalara da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu yöntemde amaç, günlük yaşamda sık sık karşılaşılan ve yakından bakılan yazıların rahatlıkla okunabilmesini sağlamaktır. Bu tedavi yönteminden sonra gazete, restoran menüsünde bulunan yazılar rahatlıkla okunabilmektedir. Ayrıca okunurken gözlük kullanılmamaktadır. Bu tedavi yönteminde yüzde 90 oranında bir başarı söz konusudur. Ayrıca uzak görme durumu da kesinlikle engellenmemektedir.

Supracor Yönteminde Yüzde 90 Başarı

Kadınlarda genellikle 40 ila 42 yaş erkeklerde ise 44 ila 45 yaş sonrasında yakın görme sorunu başlar. Bu nedenle de yakın görme tedavisi ne ihtiyaç duyulur. Günümüzde de insanlar gazete okurken, bilgisayar kullanırken, bir restoranda sipariş verme sırasında menü okurken gözlük kullanmak istememektedir. Ancak bu doğal bir gelişmedir ve önlenmesine imkan yoktur. Bilim insanları bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için uzun zaman araştırma yapmışlardır. En sonunda da excimer laser yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemi, “gözün içindeki mercekle oynamak ve korneanın üzerinde çalışmak” şeklinde özetlenebilir. Supracor yönteminde hastanın gözü, diğer laser tedavilerindeki gibi hazırlanıyor. Gözün, uzak ve yakın görüşte ne kadar düzeltmeye ihtiyacı olduğu hesaplanıyor ve bu bilgiler bilgisayara yükleniyor. Sonrasında kornea buna göre yeniden şekillendiriliyor. Tedavinin uygulama süresi ise yaklaşık olarak 4 ile 5 dakika arasında oluyor. İşlemden sonra birkaç gün bulanık görmeye sahip olunsa da sonrasında mükemmel bir yakın görme durumu meydana geliyor. Bu işlem iki göze birden uygulanabiliyor. Yöntem uzak görüşü bozmadan yakın görüşü düzeltiyor. Diğer uygulamalarda gözbebeği alanı içinde istenmeyen sapmalar meydana gelerek uzak görüşün bozulma riski bulunuyor. Bu yöntemde ise böyle bir risk oluşmuyor. İşlemin ardından 3 ila 6 ay sonra 0,50 derecelik miyopi görülse de zamanla eski haline dönüşüyor. Yüzde 90 başarı sağlanan bu çalışma gibi lazer ile miyop tedavisi içinde başarı şansı çok yüksektir.

Kişinin Kendi Göz Malzemesi Şekillendiriliyor

Kornea gözlük ya da kontakt lens gibi kullanılıyor. Yakın görüş tedavisi olan supracor yönteminde kişinin kendi göz malzemeni şekillendirilerek mercek haline getiriliyor. Gözün içindeki tüm unsurlar aynı kalırken sadece merceğin yüzeyi şekillendiriliyor. Intracor denilen femtosecond lazer yönteminde korneanın yüzde 70’lik iç dokusuna yapılan işlem uygulanırken, uygulamada korneanın santrali halkalar halinde kesilerek zayıflatılıyordu. Bunda da 1,25 ile 1,75 derece arasında değişiklik tahmin ediliyordu ancak bu kesin bir rakam değildi. Oysa excimer laser yönteminde istenen numara belirleniyor ve ona göre müdahale yapılabiliyor.