WordPress Sitenizi Dropbox Üzerinde Yedekleyin

Bir önceki yazımda Dropbox İle Dosyalarınıza Her Yerden Ulaşın diyerek Dropbox servisinden ve sağladığı kolaylıklardan bahsetmiştim. Bu kolaylıklardan bir tanesi de WordPress sitenizi Dropbox üzerinde yedeklemenizi sağlayan WordPress Backup to Dropbox eklentisi. Bu eklenti sayesinde sitenizin kendiliğinden istediğiniz periyotlarla Dropbox üzerinde yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Eklenti Kurulumu Dosya Yedekleme

Eklentinin kurulumu ve kullanımı standart WordPress eklentilerinden çok da farklı değil. Aşağıdaki adımları uygulayarak rahatlıkla sağlıklı yedekleme işlemleri yapabilirsiniz.

  • Öncelikle eklentiyi WordPress eklenti sitesindeki şu adresinden bilgisayarınıza indirin.
  • İndirdiğiniz dosyayı açarak paketten çıkan wordpress-backup-to-dropbox klasörünü olduğu gibi sitenizin wp-content/plugins klasörüne yükleyin.
  • Sitenizin yönetim panelindeki Eklentiler sayfasından eklentiyi aktif hale getirin.
  • Yönetim panelinizde sol menüde WPB2D şeklinde bir bağlantı ortaya çıkmış olmalı. O bağlantı altındaki Backup Settings‘e tıklayın. Karşınıza gelen sayfadan Dropbox sitesine yönleneceksiniz. Gerekli izni verdikten sonra eklenti kullanıma hazır hale gelecektir.
  • Artık WordPress dosyalarınızı Dropbox hesabınızda dilediğiniz zaman aralıklarıyla yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Veritabanı Yedekleme

WordPress Backup to Dropbox eklentisi güzel fakat olumsuz bir yanı var ki o da sadece dosya yedeklemede kullanılabilmesi. Malesef veritabanı yedeği alma gibi bir özelliği bulunmuyor. Ama onun yerine uzun zamandır severek kullandığım WordPress Database Backup eklentisini şiddetle tavsiye edebilirim. Bu eklenti sayesinde WordPress veritabanınızın düzenli aralıklarla kendiliğinden yedeklenmesini ve bu yedek dosyasının eposta adresinize gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu eklentinin kurulumu da aynı WordPress Backup to Dropbox eklentisi ile aynı şekildedir.

  • Öncelikle eklentiyi WordPress eklenti sitesindeki şu adresinden bilgisayarınıza indirin.
  • İndirdiğiniz dosyayı açarak paketten çıkan wp-db-backup klasörünü olduğu gibi sitenizin wp-content/plugins klasörüne yükleyin.
  • Sitenizin yönetim panelindeki Eklentiler sayfasından eklentiyi aktif hale getirin.
  • Yönetim panelinizde sol menüde Araçlar sekmesinde Yedekle şeklinde bir bağlantı ortaya çıkmış olmalı. O bağlantıdan eklentinin yönetimine girerek sitenize dilediğiniz gibi veritabanı yedekleme talimatı verebilirsiniz.