casus_telefon_e50_nokiaTeknolojinin gelişmesi ile birlikte insan hayatına pek çok faydalı ürün girmiştir. Her geçen gün sunulan imkanların daha da gelişmesi ile birlikte eskiden yapılamayan pek çok işlem de günümüzde rahatlıkla gerçekleştirilebilir bir duruma getirilmiştir. Telefon dinleme hususunun özellikle son günler de pek çok kişi tarafından konuşulduğunu söyleyebiliriz. Gerek emniyet güçleri tarafından gerekse devlet ile hiçbir bağlantısı olmayan art niyetli kişiler tarafından yapılabilen dinleme işlemi oldukça rahatsızlık vericidir. Eşinizle, dostunuzla, arkadaşlarınızla, akrabalarınızla yapmış olduğunuz konuşmaların bir başkası tarafından dinlenmesi hoşunuza gider miydi? Hiç sanmıyoruz.

 

Telefon dinleme işleminin gerçekleştirilmesi adına bu amaçla hazırlanmış özel casus telefonlar bulunmaktadır. Bu yazılımları cep telefonlarına bir şekilde yükleyerek, dinleme yapabilen dinleyicilerin hangi amaca hizmet ettikleri belli olmadığından bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Casus yazılımın yüklenmiş olduğu cep telefonunu dinleyen cep telefonu kullanıcısına gönderilen bir mesaj ile konuşmanın yapılıyor olduğu haberi verilmektedir. Dinleme yapan kişinin o telefon numarasını o an araması ile dinleme başlamakta ve kullanıcı hiçbir şekilde şüphelenmemektedir. Özellikle emniyet güçleri tarafından zaman zaman kullanılan bu işlem’in herhangi bir sakıncası yoktur ancak; art niyetli kişilerin telefon dinlemesi yapması oldukça sinir bozucudur.

 

Telefon dinlemesinden kurtulabilmek adına alabileceğiniz önlemler:

 

ü     Her şeyden önce telefonunuzun dinlenmesini önleyebilmek adına cep telefonunuza bilmediğiniz, hangi amaca hizmet ettiği hakkında bilgi sahibi olmadığınız uygulamaları yüklemeyin.

 

ü     Tanımadığınız, bilmediğiniz insanlara cep telefonlarını emanet etmeyin.

 

ü     Gerek internet üzerinden gerekse bluetooth yoluyla bilmediğiniz dosyaları telefonunuza atmayın. Hatta bluetooth trafiğinizi şifreleyerek, ihtiyaç duymanız durumunda kullanın.

 

Telefonunuz en ufak bir şüphelenme göstermeden arka planda çalışan bu yazılımdan korunmak için işin özü cep telefonunuza yükleyeceğiniz yazılımlara dikkat etmeniz. Bir kere yüklenmesi durumunda uzun süre hizmet edebilecek bir yazılımdır.