haber-iconHabercilik konusu çok kutsal bir meslek olarak görülmesinin sebebi gayet açıktır. Haberciler kendilerini tehlikeye atarak size en hızlı ve doğru haberi yansıtmak isterler. Mesela bir fabrikada yangın çıkmış ve içerideki maddelerden dolayı patlama ihtimali var. Buna rağmen habercileri doğru ve kaliteli haberi yapmak için olay yerine yaklaşırlar ve en doğru bilgileri size yansıtırlar. Orada bir patlama olsa kendisinin de zarar gireceğini bilerek o haberi veya haberleri size ulaştırmayı daha öncü olarak görürler.

Haber yazma hususu aslında haberin ve haberciliğin kutsallığını anlamakta yatar. Haberler yazılmadan önce bir çok kontrolden geçer. Spor haberlerine bakarsak maç sonunda bir futbolcunun çarpıcı açıklamalar yapması o kulübü ve o kulübü destekleyen taraftarları doğrudan etkiler. Bu konuda haberci haberi yazarken duyduklarını veya dinlediklerini en hassas bir şekilde doğru olarak yazmıştır. Eğer olay anlık iletilecekse bir son dakika haberleri olarak verilebilir. Haberi yazan kişi o açıklamanın videosunu çekebiliyorsa çekmeli. Eğer video gibi bir kaynak yoksa açıklamanın tam ve doğru metnini bulması lazımdır. Tam metinde bulunamadıysa en doğru açıklama bulunmaya çalışılmalıdır. En doğruya ulaştıktan sonra okuyuculara veya görsel bir haber olacaksa izleyicilere öncelikle en doğru metin gösterilmeli ve üzerinde yorumlar daha sonra yapılmalı. Haberler genelde yorum içermez. Bu özelliğinde dolayı haberler en doğru bilgiyi ulaştırır.

Haberler ve habercilik konusu da  bazı işinin anlamını bilmeyen haberciler veya haber kurumları tarafından suiistimal edilebiliyor. Örnek verirsek herhangi bir spor haberi geldiğinde kötü haberciler işe duygularını yaparak gerçek metini değiştirerek kendi takımı hakkındaki kötü haberleri siler ve yada değiştirir. Bu artık habercilikten çok dolandırıcılığa girer ve büyük bir vebal altına girerler. İnsanları kandırmak her yerde ve her zamanda aynı tepkiyi almıştır. Haberlerde sansür denilen olay doğru yerde ve zamanda yapılmazsa, basının öneminin çok büyük olduğu çağımızda halkta değişik etkiler bırakabilir.