Shaiya Online’da aradığınızı bulacaksınız

İnternet ve gelişen teknoloji oyun dünyasında da köklü değişikliklere ve yeniliklere ev sahipliği yapmış bulunuyor. Artık oyunlar sadece yeni görsel öğelerden ibaret değil. Yüzbinleri hatta milyonları bir araya getirmeyi başaran oyunlarda azımsanmayacak kadar fazla. Bu oyunlarda dijital bir dünyanın karakteri ile özdeşleşme ve geliştirme esası temel alınmaktadır. Öyle ki MMORPG tarzı denilen rol yapma oyunlarında aynı karakter ile yıllarca oynayan, insan sayısı oldukça fazla. Her MMORPG oyunu genel olarak ütopik bir dünyada geçmektedir. Ve her çıkan diğerine rakip olarak, bir adım öne çıkan özellikler ile oyun çıkarmaktadırlar. Online oyunlarda oldukça önemli yapımlara imza atan Aeria Firması, online platformda yeni bir oyun deneyimini bizlerle buluşturuyor.

shaiya-online-aeria-points-wallpaper-durmaplay-com-001.600x350

shaiya-online

 Shaiya gerçek hayatta Kore mitolojisinde oldukça önemli bir karakter. Ve Shaiya Online da mitoloji ve fantezi dünyası bir arada harmanlanmış bir yapım. Bir yerde iyilerin yani Elfler ve insanlar, diğer bir tarafta ise saf kötülük bulunuyor yani Vailler ve Nordeinler. Mitolojik öğelerinin yanı sıra Shaiya Online MMORPG anlamında gereken her özelliğe sahip. Oldukça güçlü BOSS’lar, çok geniş haritalar, yaratıklar, iblisler ve daha fazlası. Diğer MMORPG oyunlardan bir adım öne çıkan özelliği ise skillerin oluşturduğu görsel efektler. Dövüş sahnelerinde kullandığınız skillere oranla oldukça etkileyici görsel Showlar izlemek söz konusu bir durum.

 Oyundaki belli başlı karakter tiplerinden bahsetmek gerekirse; Defender’ler oldukça güçlü armorla kaplılar ve en zor ölen karakterlerin başında geliyor. Fighter’lar ise damage anlamında en çok hasar veren karakterler. Hız ve gizlenme ve anlık reflekslere sahip karakterler ise Ranger’lerde bulunuyor. Archer’ler ise yakın planda oynamak yerine uzak mesafeden saldırı yapabilen karakterler arasında. Toplu savaşlardan can dostumuz olan Healerlar ise Priest olarak geçiyor. Mage ler ise büyü anlamında anal Damage vurabilen karakterlerdir. Hangi oyun anlayışı yakın geliyorsa, o karakter tipi ile başlamak oyundan zevk alma anlamında oldukça önemli bir unsur.

Shaiya Online oyununda çeşitli zorluk dereceleri bulunmakta. Söz gelimi MMORPG dünyasında yeni olanların daha çabuk, oyuna ısınması ve adapte olmaları için iki kat hızlı level atlayabilmeleri için Easy Mod da oyun açabilirler. Ancak sadece 30 levele kadar çıkıp düşük yetenek puanları ile oynarlar. Orta derece ise normal seviyede level atlama hızı vardır. Zor MMRPG oyunlarından anlayan, oyuncular için idealdir. Level atlama hızı oyuncunun kabiliyetine göre değişir. Ve son olarak ULTRA High seçeneği ben bu işin piriyim diyenler için yapılmış. Karakteriniz öldüğü zaman canlandırılmazsa kalıcı olarak siliniyor. Ve bu derecede oynamak biraz yürek isteyen bir iş. Genel olarak grafikleri, sürükleyici görevleri ve sayamadığımız pek çok özelliği le Shaiya Online, MMORPG severlerin zevkle oynayabilecekleri bir yapım.