Serbest Dolaşım Vizesinin Avantajları

Schengen Avrupa’nın merkezinde yer alan, birçok kimsenin harita üzerinde yerini bile gösteremeyeceği bir Lüksemburg şehridir. Ancak 1985 yılında Avrupa birliği üyesi 7 ülkenin imzalamış olduğu schengen vize anlaşması günümüzün en çok kullanılan isimlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Schengen vize anlaşması schengen şehrinde imzaladığından şehrin ismi vize için verilmiştir.

Schengen vizesi Avrupa birliği sınırları içerisinde anlaşmaya bağlı ülke vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı veren bir vize türüdür. Serbest dolaşım vizesine sahip olan bir kimse başka herhangi bir işlem yaptırmadan dilediği gibi schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilmektedir. Anlaşma her ne kadar 1985 yılında imzalanmış olsa da yürürlüğe girmesi 1995 yılını bulmuştur. Bu süre zarfında anlaşmaya imza atan ülke sayısı 15’e çıkmış ve giderek artmaya devam etmiştir.

Hangi Durumlarda Schengen Alınabilir?

Serbest dolaşım vize anlaşmasına dahil olan son ülke Avrupa birliğine geçtiğimiz günlerde katılmış olan Hırvatistan’dır. Hırvatistan Avrupa birliğine giriş yaptığından ötürü schengen vizesi hükümlerini kabul etmiş ve schengen ülkeleri arasına katılmıştır. İngiltere bir Avrupa birliği ülkesi olmasına rağmen serbest dolaşım hakkını diğer ülke vatandaşlarına tanımayan bir ülkedir. İngiltere sınırları içerisine schengen vizesi ile girmek mümkün değildir.

Avrupa birliği ülkesi olmayıp ta schengen vizesi hakkı tanıyan ülkelerde bulunmaktadır, örneğin İrlanda imzalamış olduğu özel anlaşmalar ile schengen ülkeleri arasına katılmış olan ülkelerden bir tanesidir. Serbest dolaşım vizesine sahip olan birisi İrlanda sınırlarına hava, deniz ve karayolu ile rahatlıkla giriş çıkış yapabilir.

Schengen vizesi almak sahip olunması gereken bir takım evraklar ve şartlar bulunmaktadır. öncelikli olarak sahip olunması gereken belge bir pasaporttur, ancak pasaportun geçerlilik süresi vizeyi alabilmek için önemli bir kriterdir. Şöyle ki serbest dolaşım vizesine başvurduğunuz tarihten itibaren pasaport geçerlilik sürenizin en az 1 yıl olması gereklidir. Bunun dışında ki geçerlilik süreleri için schengen vizesi alabilmeniz mümkün değildir.

Serbest dolaşım hakkını elde edebilmeniz için başvurmanız gereken konsolosluk ise ilk olarak ziyaret edeceğiniz ülkenin konsolosluğudur. Örneğin bir schengen vizesi ile ilk olarak Fransa üzerinden giriş yapacaksanız vizeyi almak için başvuracağınız konsolosluk Fransa konsolosluğudur.