Seo başlıyoruz anahtar kelime araştırması

seoSeo çalışmalarımıza başlamadan ilk önce satmış olduğumuz ürünü veya vermiş olduğumuz hizmet ile ilgili olarak insanlar bizi arama motorlarında nasıl arıyor ürünlerimizi insanlar google üzerinde hangi kelimeleri yazarak araştırıyor bu konuları doğru tespit etmemiz gereklidir.profesyonel seo çalışması için doğru anahtar seçimleri oldukça çok önemlidir.Anahtar kelime seçiminde hedef anahtar kelimenin trafiği,rekabet oranı,tıklama başı maliyetler bu kelimenin ticari durumunu gösteren en büyük belirtilerdir.

Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce kullanabileceğiniz en mantıklı yöntemlerden biri, işletmedeki çalışanların farklı fikirleriyle beyin fırtınası yaratabilmek için otomatik araçları kullanmaktır. Bu, oldukça şaşırtıcı bir şekilde çok sayıda önemli anahtar kelimenin ortaya atılmasını sağlayabilir.
Çalıştığınız sektörle ve sitenizin veya işletmenizin sunduğu hizmetle ilgili olan terimlerin ve sözcük öbeklerinin bir listesini hazırlayarak işe başlayın. Bu beyin fırtınası çalışmasının sitenize, ilgili ve kaliteli ziyaretçileri getirecek onlarca, yüzlerce ve hatta daha da fazla anahtar kelime sorgulamasıyla son bulması, istenen sonuçtur.
Bu süreci başlatmanın en kolay yollarından biri, çalışanlarınızı bir konferans odasına toplayıp aşağıdaki maddeleri izlemektir:
1. Ürünlerinizi/ hizmetlerinizi tanımlayan 1-3 kelimelik anahtar kelimelerin bir listesini çıkarın.
2. Potansiyel müşterilerinizin bu ürün ve hizmetler için kullanabileceği eşanlamlı kelimeleri bulmaya çalışın. Bu süreçte bir eşanlamlılar sözlüğünden faydalanabilirsiniz.
3. Sektörünüzün ilgilendiği bütün alanları sınıflandırın. Bu, sitenizle ilgili bütün insanlar, projeler, fikirler ve şirketler için bir rehber yaratmayı düşünmeniz konusunda faydalı olabilir. Aynı zamanda sınıflandırmayla ilgili önbilgi alabilmeniz için sektördeki lider kurumların sitelerine bakıp onların site hiyerarşisini inceleyebilirsiniz.
4. Ürünlerinizi ve hizmetlerini kapsayabilecek daha genel anlamlı kelimeleri de listenize eklemeyi unutmayın.
5. Halihazırdaki sitenizi gözden geçirin ve potansiyel anahtar kelimeleri seçin.
6. Sizin alanınızla ilgili yazılarda hangi kelimelerin kullanıldığını görmek için sanayi birlikleri ve/veya medya sitelerini inceleyin.
7. Bütün marka terimlerinizi de listeye dahil edin.
8. Bütün ürünlerinizin listesini çıkarın. Ürün sayınız aşırı fazlaysa, sadece kategoriler ve alt kategoriler şeklinde bir düzenleme yapabilirsiniz.
9. Çalışanlarınıza sizin ürününüz veya sunduğunuz hizmete benzer bir şey için arama yapan potansiyel bir müşteri olmaları halinde hangi kelimelerle arama yapacaklarını sorun.
10. Tercihen şirketle alakası olmayan başka insanlara da aynı soruyu sorarak verilerinizi destekleyin. 11.Mevcut durumda insanların hangi terimleri kullandıklarında sitenize yönlendirildiklerini görmek için web analitiği özelliğini kullanın. Bu tür bilgileri elde etmek, internetin olmadığı zamanlarda geleneksel pazarlama yapan bir pazarlamacının da bir kampanyaya başlamadan önce muhtemelen yaptığı ilk şeydi. Bu, şirketin diğer departmanlarından alabileceğiniz bir bilgiyse bunu araştırma sürecinize dahil etmenizde fayda var.

Rakiplerle İlgili İncelemeler Yapmak
Rakipleriniz de aynı sorunla karşı karşıya ve aşırı şanslı değilseniz büyük ihtimalle onlar da bu konuda yaratıcı davranıp sorunla ustalıkla baş ediyorlar. Muhtemelen onların müşterilerin neler düşündüğünü ve onları nelerin etkileyebileceğini öğrenmek için yatırımlarda bulunduklarına bel bağlıyorsunuz. Bu durumda, şu maddeleri de sürecinize eklemeyi unutmayın:
1. Rakiplerinizin sitelerini inceleyin ve sizinkilerle yarışabilecek ürün ve hizmetler için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını öğrenin.
2. İşletmeleri için hangi marka olmayan terimleri kullandıklarını inceleyin.
3. Diğer sitelerde yayınlanan makalelerini okuyun.
4. Medyanın onlarla ilgili neler yazdığını inceleyin.
Bu maddeleri de sürecinize eklediniz mi, iyi bir başlangıç için gerekli çok sağlam anahtar kelimeleriniz hazır demektir. Bütün bu zahmete girmek için mantıklı bir sebep arayabilirsiniz. Anahtar kelime araçları bütün bunları sizin için yapmıyor mu ki? Harcamanız gereken ekstra çabanın ne kadar gerekli olduğunu açıklayabileceğimiz iki sebep var:
Kendi çalışma grubunuz anahtar kelime araçlarının bildiğinden çok daha fazlasını bilir. (Nereden başlayacaklarını bilirler) Anahtar kelime araçları ilk olarak sizin veri girişi yapmanızı ister ve size sunacağı bilginin kalitesi de ancak sizin ona ilk aşamada “sunduğunuz bilgi” kadar iyi olabilir.
Beyin fırtınası yapmak şirketiniz çalışanlarının piyasayı ve fırsatları daha iyi anlamalarına yardımcı olur.
Bu aşamaları başarıyla yerine getirdikten sonra elinizde çok zengin bir terimler listesi olacak. Bir sonraki adım da anahtar kelime arama araçlarını kullanarak bu yararlı terimleri geliştirmek.