Barındırma hizmetini satın aldığınız firma nameserver ve hosting bilgilerinizi içeren bir e-posta gönderecektir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları sırasında seçtiğiniz sunucu çok önemli bir etkendir. Eğer iki hizmeti de aynı firmadan satın aldıysanız nameserver ayarlaması yapmanıza gerek kalmayacaktır.

WordPress sitelerinizin performanslı olarak çalışabilmesi için Linux işletim sistemine sahip Apache destekli sunucularda barındırılması gerekmektedir. Ayrıca bu sunuculara arama motoru optimizasyonu yapmak gerekir. Website adresinizi veya sitenizin barındığı IP (Internet Protocol) adresini kullanarak hosting hesabınızda yer alan dosyalarınıza bağlantı kurmanızı sağlayan programlara FTP (File Transfer Protocol) Programları denir.

WordPress bloğunuzda yer alan kurulum, tema, eklenti ve diğer web programlama dilleri ile yazılan dosyaları düzenlemeyi sağlayan programlara denir. WYSIWYG (What You See is What You Get – Gördüğün Elde Ettiğindir) destekli görsel metin editörlerinin yanında kod editörlerini de kullanabiliriniz.

İşte bu araçlardan bazıları: İnternette gezinirken birçok web sitesinin inşa edilmesini sağlayan, dünyada en çok kullanılan editörüdür. Arama motoru optimizasyonu sırasında bu araçlara sık sık ihtiyaç duyacaksınız. WordPress ile alakalı tüm düzenleme çalışmalarında gönül rahatlığı ile kullanabileceğimiz ücretsiz ve kullanımı kolay kod editörüdür. Notepad++ programını notepadplusplus.org adresinden indirebilirsiniz.

Notepad++ kullanırken Türkçe karakter sorunu ile karşılaşmamak için dosyalar üzerinde düzenleme işlemini gerçekleştirdikten sonra Düzenle menüsünde yer alan UTF8 (BOM olmadan) kodla seçeneğine tıklayıp kaydetmeniz bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Bilgisayarımızda WordPress’ i kullanabilmek için öncelikle (localhost) yazılımı kurmamız gerekmektedir. Yerel sunucu yazılımları için birçok alternatif bulunmakta; fakat kullanımı kolay bir yazılım olan XAMPP ile bu ihtiyaçlarımızı kolayca karşılayacağız.