salyangoz_1Salyangoz fanlar genelde fabrikasyon işlemlerinde kullanılsa da bizler bunu hücreli fana çevirip günlük hayatımızda da kullanmaya çalışmışız. Günlük hayatımızda bir çok kez karşımıza çıkan salyangoz fanlar hiç dikkat çekmese de bizlere temiz hava sağlamak için 24 saat çalışıyorlar. Salyangoz fanlar öncelik olarak fabrikalarda hava taşınmak için kullanılmıştır. Fabrikalarda taşınacak gaz maddelerinin taşınmasını sağlarlar. Bir çok kullanım alanları vardır. Bunlar çimento fabrikaları, deodorant ve parfüm fabrikaları, gıda sektörü gibi her alanda kullanılmıştır. Salyangoz fan şeklinden dolayı bu ismi almıştır. Fanın kabuk kısmının içinde sadece bir pervane vardır ve bu pervane giriş kısmından aldığı gazı yüksek bir basınçla çıkış kısmına atar. Gaz basıncın etkisiyle hızlıca boruda ilerler ve ulaşılması gerek yere itilir. Gazın ne kadar sürede gelmesi gibi konuları motora bağlı olan tork sistemiyle ayarlanabilmektedir.

Salyangoz fanlar fabrikalarda üretim aşamasında büyük görev yaptığı gibi günlük hayatta evlerde, mağazalarda, spor salonlarında kullanılabilmektedir. Evlerimizde bazı klima türlerinde kullanılırken hemen hemen tüm aspiratörlerde salyangoz fan kullanılıyor. Salyangoz fan aspiratörün ağzına gelen havayı sömürerek yine alüminyum bacadan dışarı atar. Mutfaktaki kötü kokuyu emerken giriş kısmındaki filtrelerde kokuyu ve yağı süzer yani pis hava dışarıya atılırken asıl görevi filtreler yapar. Filtreler 3 e ayrılır. Metal, granül karbon ve bez filtreler. Bunlar salyangoz fanın giriş kısmına belli bir sırayla düzülerek belli görevler yapar. Metal filtre yapı tutarken, granül karbon kokuyu emer. Bez filtre ise diğer filtrelerde sıvılaşan gazı kendi haznesine emer.

Spor salonları gibi büyük mekanlarda ise hücreli fan dediğimiz salyangoz fanın daha bir gelişmişi görev yapar. Salyangoz fanlar bir hücre içine oturtularak dışarıya sesin az gitmesi sağlanırken hem de ömrü uzatılır.