Responsive Web Tasarım Nedir?

Bilişim sektöründeki yenilikler kullanıcılara yeni çözümler ürettiği gibi bazı ufak tefek sorunları da beraberinde getirir. Günümüzde 3G’li tablet, tablet-PC ve akıllı telefonların kullanımının artmasıyla, kullanıcılar yeni bir problemle yüz yüze geldi. Bu da mobil site kavramıydı. Mobil site yapı itibariyle 2005’ten beri var olan bir oluşum. Bu tarihte web sitesi tasarımı, masaüstü sitelerden mobil tasarımlara doğru kaydı diyebiliriz. Sözgelimi ornekdomain.com adresli web sitenizi tasarladınız, ancak telefon ekranları bilgisayar ekranına göre oldukça küçük. Bu nedenle sitenizi telefon ekranına sığacak biçimde yeniden tasarlayıp m.ornekdomain.com gibi bir alt alan adresini de almanız gerekmekteydi.

Ancak mobil sitelerin masaüstü versiyonlarına göre birkaç dezavantajı vardı. Örneğin sitenizin masaüstü versiyonu için kullandığınız tasarım, şablonlar, menü görünümleri mobil versiyona uyarlanamayacağı için farklı bir tasarım, farklı menü görünümleri için emek sarf etmeniz gerekiyordu. Bu web sitesi tasarımı işindeki çalışanlara ekstra külfet ve firma sahipleri için ekstra masraf demekti. Bir diğer dezavantaj da tablet site kavramının olmamasıydı. Teknoloji geliştikçe müşteri ihtiyaçlarına göre daha geniş ekranlı tabletler üretilmeye başlandı ancak web tasarım sektöründe tabletler için internet deneyimi, bazı sitelerde mobil siteyle sınırlı kaldı.

Web tasarım firmaları bu soruna bir çözüm bulmak için uzun yıllar uğraştı ve 2012’de responsive web tasarım yaygın hale geldi. Peki, bu responsive tasarım nedir? Responsive İngilizce kelime anlamı olarak duyarlı, esnek, uyarlı demektir. Web tasarımıyla uğraşan uzmanlar iki ana kodlama dili HTML ve CSS’yi birleştirip ortaya responsive web tasarımı çıkardı. Peki, bu sitenin mobil web sitesinden ne üstün özelliği vardır? Şöyle ki, responsive bir web sitesi, aynı alan adını kullanarak tabletten bilgisayara, akıllı telefondan internet bağlantılı LCD TV ekranlarına her tarayıcı ortamda açılabilir ve aynı menü görünümü, aynı şablonlar ve aynı tasarımı koruyabilir. Kısacası bu tasarım ismi gibi, her ortama uyum sağlayabilir ve esnektir. Bu altın çözüm, web tasarım firmaları tarafından ilgiyle karşılandı ve giderek yaygınlaştı. Ülkemizde çok fazla bilinmemesiyle birlikte, responsive web tasarımı güzel kullanan web siteleri mevcuttur.