Pırlanta ile ilgilenenler mutlaka duymuştur. Carat kelimesi ile pırlanta ilişkilendirilir. Carat pırlanta ve elmas ile ilgili bir kavramdır. Carat kavramı pırlanta ve elmas için neyi ifade eder bunu makalemizin devamında bulabilirsiniz.

  • Carat bir pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan özel bir ağırlık birimidir. Her zaman pırlanta büyüklüğünü doğru şekilde ifade etmeyebilir. Ancak bu birim kullanılır. Diğer ağırlık birimlerinin burada kullanılması mümkün değildir. Elmas başlı başına bir dünya gibidir. Bu nedenle onun ayrı bir ağırlık ifade şekli vardır. Carat dendiği zaman tüm dünyada elmas ve pırlanta ağırlığı için kullanılan ağırlık birimi akla gelir. Bir nevi kalıplaşmıştır. Bu nedenle tüm dünyada bu ağırlık birimi kullanılmaya devam ediyor.
  • Bir pırlantanın büyüklüğü, üstten bakıldığında görülen ölçülere göre belirlenir, zira yüzüğe takıldığında da bu açıdan değerlendirilecektir. Bu nedenle pırlantanın üst kısmı her zaman geniş bırakılır. Alt kısım da genellikle sivriltilir. Yüzüğe yerleştirilirken bu sivri kısımdan konulur. Hem elmasın kesildiği anlaşılmaz, hem de yukarıdan bakıldığında yine büyük görünür.
  • Bir pırlantanın büyüklüğünü anlamak için, Carat ağırlığı şu iki faktör ile birlikte değerlendirilmelidir:
  1. Pırlantanın (üstten bakıldığında) milimetre bazında uçtan uca genişliği. Alt kısmı kesildiği için oradan bir pırlantayı değerlendirmek mümkün değildir. Elmas kesilmese aynen yukarıdaki gibi kalın ve büyük görünür. Daha ağır olur, ancak bir yere sığdıramazsınız. Yüzüğü daha büyük yapmanız gerekir. Bu da parmağa yakışmaz. O zaman yüzükte estetiklik kalmaz.
  2. Pırlantanın kesim kalitesi de önemlidir. Pırlanta kesiliyor, ancak nasıl kesiliyor? Düz ve klasik bir biçimde mi kesiliyor, yoksa göze hitap eden şekilde mi kesiliyor? Bu çok önemlidir. Elmasın süslü bir biçimde işlenmesi değerini arttırır. Bu tip estetik durumlarda değer her zaman artar. Eğer yetenekli birinin ellerinde işlendiyse o zaman değeri katlanır.

Elmasın carat hikayesi budur. Carat kalıplaşmıştır. Dünyanın neresine giderseniz gidin carat kelimesi aynı şeyi ifade eder.