burun2Burun estetiği, son zamanlarda özellikle Türk insanının çoğunu yakından ilgilendiren bir konudur. Burnumuz yüzümüzün tam ortasında bulunan ve görüntüsünün dışında, hayati fonksiyonları da bulunan önemli bir organımızdır. Hemen herkes kendi burnunun şeklini düşünmekten kendini alıkoyamaz. Doğal görünmeyen bir burnun, yüzün ifadesini değiştirmesinin yarı sıra, insanın dış hayata karşı duruşunu da değiştirmektedir. Son zamanlarda bütün hastalarda bu durumu gözlemlemek mümkündür.

Kim güzel, hoş görünen bir burun ve yüze sahip olmak istemez ki. Çok az insan dediğinizi duyar gibiyim. Burnu daha estetik hale getirelim derken insan yüzünün karakteristik özelliğini de bozmak gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Bunun sebebi popüler yaşamın yarattığı toplumun beynine kazınan bir güzellik şekli olmasından kaynaklanır. Burun estetiğinde en önemli neden insanın birisine benzemesinin yanı sıra insanın kendine ait olan güzelliğinin ortaya çıkmasıdır.

Burundaki hataları düzeltirken yapılan ufak burun estetiği değişiklikleri ve yüzünüze oturan bir burun, tam istediğiniz görüntüyü ortaya çıkartabilir. Bununla beraber estetik açıdan güzel görünen bir burun nefes alamadıktan sonra pek işlevsel sayılmaz. Burnunuz çok önemli,  hayat kalitesini düşüren fonksiyonlara sahip bir burun ne kadar güzel görünse de yaşamı olumsuz etkileyeceğinden kimsenin istemeyeceği bir şey olacaktır. Estetik açıdan doğal görünen,  fonksiyonel açıdan işlevlerini tam yerine getiren burun olması gerekendir.

Eğer aklınızda bunun dışında bir alternatif varsa, sakın burun ameliyatı olmayın. Çünkü sonuçları uzun vadede sürekli ağızdan nefes alma, horlama gibi sorunlar ortaya çıkarabilir ve durumu düzeltmek için ikinci hatta üçüncü bir ameliyat olmanız gerekebilir. Burun estetiği ameliyatları genellikle ikinci plandadır. Estetik cerrah ameliyatı planlarken öncelikle bununu işlevini tam olarak yerine getirebilmesi gerektiğini düşünür. Daha sonradan burun da bu işlevselliği olumsuz etkileyecek olan yapıları ve olumsuzlukları ortadan kaldırır. Son olarak yüz analizi sonucunda burun olması gereken doğal şekle gelmesini sağlar ve operasyonu tamamlar.

Burun estetiği ameliyatları, genel anestezi altında yapılır.  Genellikle iki teknik uygulanır açık ve kapalı teknik. Burun estetiği ameliyatlarında kişiye hangi tekniğin uygulanacağı uzman cerrahın deneyimi ve tercihine bağlıdır. Birçok uzman gibi Doç. Dr. Nazım ÇERKEŞ her iki tekniği de uygulayan sayılı uzmanlardan. İki tekniğin de birbirine farklı üstünlükleri vardır. Kapalı burun estetiği operasyonunun hızlı ve izsiz bir iyileşme sürecinin olması en önemli avantajıdır. Ancak ciddi iç-dış eğrilikler ve burun ucu problemleri için ise açık rinoplasti tercih edilmekte. Ameliyat ile ilgili olası sorunların önceden tespiti ve hastanın kafasındaki korkunun ortadan kaldırılması için ameliyat öncesinde uzman hekim tarafından mutlaka telkinde bulunulmalıdır.

Kapalı burun estetiği operasyonunun hızlı ve izsiz bir iyileşme sürecinin olması en önemli avantajıdır. Ancak ciddi iç-dış eğrilikler ve burun ucu problemleri için ise açık rinoplasti tercih edilmekte.