Aşırı sıcaklık (örneğin etin renginin fırında ya da ızgara yaparken kararması) ve bazı gıda işleme yöntemleri protein kaybına yol açabilir. Ege Üniversitesinde yaptığımız bir doktora araştırmasında çeşitli işlemlerin protein kalitesinde meydana getirdiği değişmeleri inceledik. Balığın tütsülenmesi ve ızgara edilmesi sonucu protein kalitesinde çiğ balığa oranla bir miktar azalma olduğunu ve süt tozu elde ederken lizin adlı amino asitin yarayışlılığının azaldığını belirledik.

Bu düşüş süt tozunun uzun süre (1.5 yıl kadar) depolanmasından sonra daha da artmaktadır. Gıdaların çoğu çiğ tüketilmediğine göre protein kayıplanm önlemek için kullanılan sıcaklığa ve işlem koşullarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Günde ne miktarda karbonhidrat yenmesi ve enerjinin karbonhidrattan gelen miktarının ne kadar olması gerektiği kişinin yaşam biçimine, mesleğine ve yaptığı günlük faaliyete göre değişir. Örneğin, masa başında çalışan bir memurla bir inşaat işçisinin ya da bir futbolcunun almaları gereken enerji ve karbonhidrat miktarı birbirinden farklıdır.

Günlük alınması gereken karbonhidrat miktarını farklı aktiviteleri olan iki örnek üzerinde hesaplayarak gösterelim:
Çalışma saatlerinin büyük bir kısmını masa başında geçiren bir kişinin alması gereken kalorinin 2000 olduğunu varsayalım (günlük kalorinin hesaplanması proteinler konusunda gösterilmişti). Orta derecede aktivitesi olduğunu varsaydığımız bu kişinin günlük kalorisinin en az %55-60′ ının karbonhidratlardan gelmesi gerekir.

Detaylı bilgi için www.lida.name.tr adresini ziyaret edin.