Fiziksel Ve Duygusal Stresten KorumakAldığınız her nefes akciğerlere oksijen taşırken, verdiğiniz her nefes C02 boşaltır. Nefes aldığınız zaman, oksijen akciğerlerinize dolar, kan dolaşımınıza süzülür, kalbiniz tarafından önce atardamarlarınıza, sonra da diğer vücut bölgelerine ulaştırılmak üzere kılcal damarlarınıza pompalanır. Hücreler oksijeni normal metabolik fonksiyonlarında kullanırlar ve atık yanürün olarak C02 üretirler. Kanınız dokularınıza oksijen verip C02 alır. lida ile zayıflayın. C02 yüklenen kan daha sonra damarlarınız yoluyla kalbinize ve akciğerlerinize geri döner ve yeniden devridaime girer. Aldığınız her nefesle alyuvarlarınız oksijen alıp C02 salarlar. Kanınız C02’den arındırılıp oksijenle beslendikten sonra kalbiniz tarafından yeniden vücudunuza pompalanır.

Gergin olduğunuz, sığ soluduğunuz, ya da nefesinizi tuttuğunuz zaman, kanınız gerektiği gibi arıtılamaz ve oksijenle beslenemez. Vücuttan atılması gereken asidik bir atıkürün olan C02, sisteminizde ve dolaşımınızda kalır. Bu da vücudunuzda asidik bir ortam oluşmasını kolaylaştırır. Vücudunuz asidikleştiği zaman, oksijensizlikten derin derin iç çektiğinizi ve esnediğinizi fark edersiniz. Bu tepki, asidik karbondioksiti dışarıya üfürmenizi sağlamaya çalışan vücudunuzun şuursuz bilgeliğini gösterir. Nefesinizi tutmak ya da sığ solumak, vücudunuza tehlikede olduğunuz sinyalini yollayarak sempatik savaş ya da kaç tepkisini uyandıran bir alarm yerine geçer. Derin nefesler alıp vermek, vücudunuzun gergin sempatik moddan sakin parasempatik moda geçmesine yardımcı olmanın ve böylece adrenalin ve kortizol düzeylerinin düşürülmesine katkıda bulunmanın bir yoludur.

Stres hormonu adrenalin, vücudunuzu akut fiziksel ve duygusal stresten korumak için adrenal bezleriniz tarafından salgılanır. Adrenal bezlerinizin adrenalin salımı, durumun beyniniz tarafından algılanan yoğunluğuyla üç aşağı beş yukarı orantılıdır. Başka bir deyişle, hangi miktar ve süreyle stres hormonu salgılanacağını, beyniniz tarafından algılanan tehlikenin derecesi belirler. Adrenalin tepkisi, göz açıp kapayıncaya kadar oluşur. Farz edin ki, akşam yemeğinden sonra evinizde gevşemektesiniz ve aniden, ofiste önemli bir ayrıntıyla ilgilenmeyi unutmuş olduğunuz aklınıza geliyor. Orjinal lida sayesinde siz de zayıflayabilirsiniz. Derken, telefon çalıyor: Arayan patronunuz; size şu unuttuğunuz projeyi soruyor. Çok büyük bir olasılıkla, bu korkulu ya da endişeli durumda solunumunuzu kısıtlayacak ya da sığ soluyacaksınız. Böyle gerilimli bir durumda, kendinize bilinçli olarak hâkim olur ve solunumunuzu derin ve dengeli hale getirirseniz, vücudunuzun sempatik adrenalin tepkisini etkileyebilirsiniz.