Content Delivery Network (CDN)

Son birkaç yıldır web hosting alanında önemli gelişmeler yaşanıyor. CDN’ler bu gelişmelerden yalnızca bir tanesi. Websitenizi oluşturan objeleri tek bir sunucu üzerinden çağırmak yerine, farklı ve çapraz sunucular kullanarak yüklenme hızlarında önemli artışlar yakalayabiliyoruz.

Bir CDN üzerinde ne tür dosyalar barındırılabilir?

Genellikle CDN’ler üzerinde statik kaynaklar barındırılır. Bunlara örnek olarak: resimler, videolar, ses dosyaları, CSS dosyaları, JavaScript dosyaları verilebilir. Yaygın olarak kullanılan JavaScript kütüphanelerini, CSS reset dosyalarını, fontları ve bunun gibi pek çok veriyi genel ve özel CDN sistemleri üzerinde barındırabiliyoruz.

 CDN Servisleri

[468×15]

 

Google, Microsoft ve Yahoo gibi ücretsiz CDN hizmeti sağlayan büyük web organizasyonları da mevcut. YouTube ve Vimeo da videolarımızı barındırabileceğimiz CDN servislerine örnek olarak verilebilir. Yine bunlara benzer olarak eğer web sayfamıza jQuery kütüphanesini entegre etmek istiyorsak aşağıdaki kodu kullanabiliyoruz. Böylece jQuery, Google’ın sunmuş olduğu CDN hizmeti aracılığıyla sayfamıza dahil oluyor.

[php]<script src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.6.4/jquery.min.js"></script>[/php]

Ücretsiz hizmetler haricinde, daha kapsamlı ve özel hizmet almak isteyen kullanıcılar için özel ticari CDN’ler de var. Amazon S3Microsoft Windows Azure ve MaxCDN websiteleri üzerinde belli ücretler karşılığında dosyalarımızı barındırmak için özel CDN hizmeti satın alabiliyorsunuz.

CDN Kullanmanın Avantajları

Peki CDN kullanmanın ne gibi avantajları vardır? Bizlere ne gibi bir yarar sağlar, şimdi de bunlara değinelim.

  • Farklı Domainler: Web tarayıcıları, bir websitesinin yüklenme aşamasında önbelleğe alınan dosya sayısına kısıtlama getirir. Bu yüzden anlık olarak 3 – 4 dosya işleme alınır. Farklı adreslerden çekilen dosyalar olduğu zaman kısıtlama işlemi ortadan kalkar ve websitesinin yüklenmesi daha da hızlı bir hale gelir. Örneğin bir websitesinden aynı anda 3-4 dosya indirmeye çalıştığımızda, diğer dosyaların indirilme işlemi tamamlanmadan, diğer dosyaların indirilmesi başlamamaktadır.
  • Önbelleğe Alınan Dosyalar: jQuery gibi büyük yankı uyandıran bir JavaScript kütüphanesini kullanmak için Google CDN’deki dosyayı kullanmak çoğu zaman için daha avantajlıdır. Çünkü Google CDN üzerinden çalışan bir jQuery dosyasını bilgisayarında önbelleğe alan bir kullanıcı, aynı CDN üzerinden çalışan başka bir websitesine girdiğinde bu dosya zaten daha önceden önbelleğe alındığı için aynı dosyayı bir daha yüklemeye çalışmayacak, direkt olarak önbellekten okuyarak açılış hızında artış yakalayacaktır.
  • Paylaşımlı Veri Merkezleri: Eğer web sunucunuz Amerika’da ise ve websitenizi ziyaret eden kullanıcılar Avrupa ve Asya’da yaşıyorlarsa, bu ziyaretçilerin veri erişim süreleri Amerika’da bulunan ziyaretçilere oranla daha uzun olabilir. CDN’lerin lokalize veri merkezleri sayesinde daha hızlı veri transferi sağlanabiliyor.
  • Versiyon Kontrol Mekanizması: Çoğunlukla CSS ve JavaScript dosyalarının son stabil sürümleri request edilir, bu sayede daha temiz ve stabil çalışılmış olunur.
  • Kullanım İstatistikleri – Raporlama: Pekçok ticari CDN, byte cinsinden kullanım raporları sunarak dosyalarınızın indirilme, kullanılma sayıları gibi verileri sizlere sunar. Bu sayede websitenizin ne kadar ziyaretçi aldığını, videoların izlenme sayısını vb. bilgileri görebilirsiniz.
  • Performans: Sunucu yükü, aylık trafik ve hosting için ödediğiniz ücretlerde verim sağlayabilirsiniz.