ELEKTRONİK CİGARETTEBazen bir ürünün sadece ismini duyariz, tanımadan ön yargımızı ortaya koyabiliyoruz. Oysa her şeyde olduğu gibi, bir ürünü tanımak ve onu kullanmakta da ön yargılı olmamamız gerektiğini sonradan da olsa anlayabiliyoruz. Çok insanın yaptığı en büyük hatalardan biridir ön yargılı davranmak. Ön yargı ve ön yargılı olmak, davranmak insanı bakış açısıyla körelttiği, pozitif ve adaletli düşünmesinden alıkoyduğu gibi, yanlış kararlar alma neticesine de sürükleyebiliyor.

Bir doktor olarak insanların bu konudaki en büyük yanlışlarını bir örnekle açıklamak gerekirse.. İnsanların bir çoğu sigara içmekte ve çoğu insan tiryaki niteliğinde sigara tüketmektedir. Sigara tiryakilerinin birçoğu sigarayı bırakmak istemekte ama, bunu hangi yöntemle yapabileceğine bir türlü karar vermemektedir. Daha doğrusu alternatif bir ürün olarak elektronik sigaraya nasıl başlayacağını, elektronik sigara nın insan üzerinde sigara gibi olumsuz, negatif ve zarar verici bir madde ürünü olmadığını bilmediğinden kaynaklı olsa gerek, sigaradan vazgeçmek yada vazgeçememek te olsa elektronik sigaraya ön yargılı bir şekilde yaklaşmasını sağlamaktadır.

Bazı tiryakilerin, ön yargılı bir şekilde hem alternatif bir ürünü sigara yerine kullanmak istemesi, ayrıca önerdiğim elektronik sigarayı reddetmesi gibi durumlarda, elektronik sigarayı deneme ve yanılma aşaması niteliğini taşıyan bir sürenin tanınarak, kişinin bu süre içerisinde ön yargısının kırılmasını sağlamak en doğru bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Bu güne kadar yapılan testlerin, uygulanan yöntemlerin en iyi ve en doğrusu olduğunu söylemek mümkün. Kişinin kendi idrakı ve iradesiyle bunu başarabilmesi, herşeyin onun öncelikle isteği doğrultusunda gerçekleştiğini düşünmesi, seçilen yol ve yöntemde başarılı olunduğunu açıklayabilmektedir.

NEDEN ELEKTRONİK SİGARA ?

Çünkü elektronik sigara insana aynen, tütün mamülünden üretilen sigaranın vermiş olduğu keyif ve hazzın aynısını vermektedir. Tümüyle sağlıklı ve hijyenik olduğu yapılan inceleme sonuçlarından anlaşıldığı bir pozitif durum teşkil etmesi yanı sıra, kişiye temiz ve kolaylık sağladığı ayrıca ekonomik olma özelliği onu bir sigara tiryakisine cazip kılabilmektedir. Başlıca bu özelliklerdin dolayı elektronik sigaranın insan için, tercih meselesi konusunda ideal ve gerekli bir ürün olduğunu ve bunu tüm tiryakilere şahsım adına tavsiye ederim. Kişilerin ön yargılarını kırarak, ön yargılarından kurtulup, kendileri için doğru, iyi ve ekonomik olan ürünleri kullanmalarını önemle tavsiye etmekte fayda görüyorum.