Asus Nexus 7Google’ın iki gün önce düzenlediği etkinlik ile en çok beklenen tabletlerden birisi gün yüzüne çıkmıştı. Asus-Google ortaklığı ile sunulan bu tablet geçtiğimiz nesil Nexus 7’nin yeni nesli olarak tabir ediliyor. Performans bakımından beklenildiği üzere üst seviye bir akıllı olan bu cihaz Snapdragon S4 Pro işlemciden güç alıyor. 1.5 GHz hızında çalışan dört çekirdekli bu işlemcinin yanı sıra Adreno 320 grafik işlemciye ve 2 GB RAM’e sahip olan cihaz Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemiyle ne kadar iyi olduğunu bize gösteriyor. Adından da anlaşılacağı üzere 7-inç büyüklüğünde ekrana sahip olan cihazın ekran çözünürlüğü ise 1920 x 1200 piksel çözünürlüğünde.

16 GB ve 32 GB çözünürlüğünde iki farklı versiyon olarak satışa sunulan bu cihazın 32 GB’lık versiyonunda kablosuz şarj desteği sunuluyor. Ürün şimdilik Best Buy’da ön sipariş olarak satışa sunuluyor. 16 GB’lık versiyonu 229 Dolar’dan satışa sunulan ürünün 32 GB’lık sürümü ise 269 Dolar’dan satışa sunulmakta. Tabi ki bu fiyatların şimdilik ön sipariş fiyatı olduğunu belirtelim gelecek dönemlerde ürünün talebine göre bu fiyatın artması veya azalması mümkündür.

Kamera bakımından ilk versiyona göre daha iyi bir cihaz olan Nexus 7‘nin arka kısmında 5 MP çözünürlüğünde kameraya yer verilirken ön kısmında da 1.2 MP çözünürlüğünde ön kamera bulunuyor. 1080p video çıkışı sağlayan SlimPort desteğine de sahip olan ürünün şimdilik satışlarına ne zaman başlanacağı konusunda bir bilgi bulunmamakta. Ülkemiz pazarında da satışa sunulmasını beklediğimiz bu ürünün ülkemiz pazarına geldiğinde sizlere daha detaylı bir yazı dizisi hazırlayacağız.