Ülkemizde her yıl olduğu gibi geride bıraktığımız 2012 yılının son günlerinde gündemi en çok meşgul eden ve cevabı en çok aranan konu asgari ücret ne kadar olacak sorusuydu. Milyonlarca işçi ve işverenin yanı sıra mali açıdan devleti de ilgilendiren bu konu uzun ve çekişmeli geçen görüşmelerin ardından belirlenerek yeni yıl için asgari ücret miktarı belirleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan bir komisyon, gerekli çalışmalarda bulunarak asgari ücret 2013 miktarı belirleniyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu adı verilen bu komisyon toplam 15 kişiden oluşmaktadır. Bu komisyonda 5 işçi temsilcisi, 5 işveren temsilcisi 5 de devlet temsilcisi bulunmaktadır. En az 10 kişinin komisyonda toplanmasıyla birlikte başlayan asgari ücret tespit çalışmaları birden fazla süren görüşmeler sonucu tamamlanıyor. Tıpkı her sene olduğu gibi bu yılda da asgari ücret miktarının belirlenmesi için yapılan çalışmalar uzun ve çekişmeli sürdü. Hükümetin daha önce açıklamış olduğu kalkınma programına uygun bir zam oranı çıkması bekleniyordu. Nitekim komisyonun aldığı karar da bu şekilde oldu ve 2013 asgari ücret miktarı hükümetin programı çerçevesinde belirlenmiş oldu.

Alınan kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıkladı. Çelik, asgari ücret 2013 yılı için ilk 6 ay % 4,1 zam alarak 774 TL oldu dedi. İkinci 6 ay içinse % 4,4 oranında zamlanan 2013 asgari ücret miktarı 804 TL oldu.