Ülkemizde çalışan kişiler işe başladıktan ve heyecanlarını aldıktan sonra artık emeklilik yaşı beklemeye başlarlar. Büyük bir çoğunluğun en çok merak ettiği soruların başında ne zaman emekli olabilirim sorusu gelmektedir. Emeklilik ile ilgili sorunlarınız için 5502 SGK SMS Servisi ‘ni kullanılabilirsiniz. Gerçek anlamda yorucu olan iş hayatının çekilmez bir hale dönüşmesiyle birlikte artık kişiler emeklilik sorgulama yaparak ne zaman emekli olurum acaba diye merakla beklemektedir.

Bilindiği üzere ülkemizde çalışan işçiler ssk, işverenler bağkur ve devlet memurları ise emekli sandığı kurumlarının sosyal güvencesi altında çalışmaktaydı. Birkaç yıl önce bu üç bu üç kurumun SGK adı altında birleştirilmesiyle birlikte artık bu kurumlar arasında zaman zaman yapılan geçişlerden doğan sıkıntılar da giderilmiş oldu. Çünkü bazen bir kişi ssk çalışanı iken devlet kurumlarına geçerek emekli sandığına dahil oluyordu. Ama şimdi sgk ile artık nereye geçerse geçsin durumu çok daha kolay olmaktadır. Önceleri kurumlar arası geçişlerin olduğunda emeklilik sorgulama işlemleri karışık olmaktaydı. Artık ne zaman emekli olurum sorusu sgk sayesinde çok daha kolay bir hal almış bulunmaktadır.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabına herhangi resmi bir şey yapmadan hızlı ve kolay bir şekilde erişilebilmektedir. İnternet üzerinde yer alan pek çok siteye arama motorlarına “emeklilik yaşı hesaplama” ya da “emeklilik sorgulama” yazarak ulaşılabilmektedir. Bu sitelerde yer alan formlarda gerekli kutucukları doğru bir şekilde doldurduktan sonra ne zaman emekli olurum sorusuna cevap bulabilirsiniz.